konkurs „Biebrzańska Miss Alei”

Jesteś tu: » Strona główna » konkurs „Biebrzańska Miss Alei”

Biebrzański Park Narodowy, w porozumieniu z Instytutem Biologii Ssaków z Białowieży,

organizował konkurs w ramach projektu Polskie Ostoje Ptaków.

Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży gmin zlokalizowanych w granicach obszarów Natura 2000. Do konkursu były przyjmowane zgłoszenia od osób indywidualnych, jak też zgłoszenia grupowe.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi i zaangażowanie społeczeństwa w ochronę rodzimego krajobrazu kulturowego, promowanie gatunków rodzimych, zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z wprowadzania gatunków obcego pochodzenia. Gatunki inwazyjne stanowią jedno z najważniejszych przyczyn spadku liczebności ptaków wodno-błotnych w dolinie Biebrzy.

Do konkursu można było zgłaszać zdjęcia alei i szpalerów składających się z rodzimych gatunków drzew zlokalizowanych w obszarze Biebrzy. Uczestnicy mogli się też starać o tytuł ambasadora drzew, jeżeli napisali petycję do władz o ochronę alei lub szpalerów.

Wśród 48 uczestników wybrano finałową dziesiątkę, w której znalazła się Aleksandra Raducha z III klasy gimnazjum. Zgłaszała ona 3 obiekty: Aleja Lipowa w Bobrze Wielkiej, Aleja Dębowa w Różanymstoku  i Szpaler Wierzb w Małyszówce.

Dęby - Różanystok

Wierzby - Małyszówka